Witaminy dla psa w codziennej diecie

Zbiór najważniejszych witam w codziennej diecie psa. Długość życia w przeciągu ostatnich pięciu lat znacznie się wydłużyła bo o trzy lata. Dłuższe  wiąże się głównie ze zdrowym odżywianiem psów. Oto zbiór witamin, które warto wprowadzić do diety naszego pupila jakim jest pies. To właśnie karma miała zapewnić psu zbiór odpowiednich składników odżywczych, które mają za zadanie utrzymać dobrą kondycję i wpływać na prawidłowy rozwój psa. Do składników, które mają bardzo ważny  wpływ na skórę, układ nerwowy, przemianę materii oraz wygląd sierści należą między innymi witaminy. Witaminy dzielimy na dwie grupy. Pierwsza to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach  jak A, D,E oraz K, a druga to rozpuszczalne w wodzie jak B,C i inne.

Pokrótce omówimy każdą z witamin z grupy pierwszej. Zacznijmy od witaminy A- możemy ją znaleźć w mleku, wątrobie, jajach, rybie mięsie, żółtkach, a także w owocach i warzywach. Wpływa on na zachowanie dobrego wzroku i widzenia po zachodzie słońca, ma również ona wpływ na rozród. Niedobór tej witaminy powoduje między innymi ślepotę zmierzchową czyli tak zwaną kurzą ślepotę. Powoduje ona również zmęczenie rogówki oraz suchość spojówek. Podawanie psu witaminy A zapobiega łojotokowi i wypadaniu włosów a także świądowi skóry i podrażnieniom, które wynikają z ciągłego drapania. Musimy zaznaczyć, że nadmiar tej witaminy jest również szkodliwy i powoduje schorzenia  stawów i zaburzenia reprodukcji u psów. Następną jest witamina D, której jej naturalnym źródłem są tłuszcze pochodzące z wątroby ryb ,ryb tłustych czy nabiału.

Może ona powodować krzywicę, choć u psów i kotów występuje ona bardzo rzadko, powoduje również problemy z układu kostnego. Tak zwane rozmiękczenie kości. Pies, który nie ma dostarczanej odpowiedniej dawki witaminy D będzie narażony na bóle mięśni, stawów i zdecydowanie  bardziej podatny na uszkodzenia kości. Zapewnienie prawidłowego poziomu witaminy D jest szczególnie ważne dla szczeniąt ras dużych, gdyż w okresie intensywnego wzrostu, nadmiar  tej witaminy, może sprzyjać zaburzeniom procesu kostnienia. Witamina E jest ona w produktach pochodzenia roślinnego, czyli występuje w zarodkach zbóż, ziarnach roślin oleistych i oleju. Jest uznana za naturalny przeciwutleniacz, który wzmacnia układ odpornościowy oraz chroni komórki przed  szybszym starzeniem się.

Zadaniem właściciela jest dbanie o to aby poziom Witaminy E u psa był prawidłowy,  zwłaszcza posiadacze psów pracujących oraz tych, które poddawane są dużemu wysiłku fizycznemu a także psów mieszkających w miastach, gdzie jest silne zanieczyszczenie. Witamina ta wykorzystywana jest także w profilaktyce schorzeń sercowo-naczyniowych oraz neurologicznych. Ostatnia to witamina K, która jest obecna w mięsie i w warzywach zwłaszcza takich jak kapusta, pietruszka oraz szpinak. Witamina ta wpływa prawidłowo na działanie wielu enzymów, stanowi ona też czynnik niezbędny  do prawidłowego  przebiegu procesu krzepnięcia krwi.  Niedobór jej,  może być groźny nie tylko dla zdrowia  ale również dla życia zdrowia zwierzęcia. Braki w witaminie K u psa mogą powodować krwawienia z przewodu pokarmowego i anemia a także  niedobór tej witaminy zwiększa  ryzyko wystąpienia wylewu krwi do mózgu.