Najważniejsze witaminy w diecie psa

Nazwa ,,witamina,, pochodzi z języka łacińskiego, składa się na słowa życie i związek chemiczny zawierający grupę aminową. Z czasem pojęcie to zostało rozszerzone i oznaczało składniki pokarmowe, które są konieczne do funkcjonowania organizmu. Witaminy dzielimy na dwie grupy .Jedna z nich to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach jak witamina A,D,E, K oraz witaminy rozpuszczalne w wodzie jak B, C oraz inne. Dziś pokrótce omówimy te drugie, czyli witaminy rozpuszczalne w wodzie, które mają za zadanie chronić układ nerwowy. Wpływają one również  na usprawnienie procesu wzrostu i  utrzymują skórę i włosy w dobrej kondycji, a także odpowiadają za prawidłowy przebieg przemiany materii, syntezę fosfolipidów i krwinek.

Wykazują one również właściwości przeciwutleniające. Zacznijmy od prezentacji witaminy B ,która dzieli się na tiaminy – B1 oraz ryboflawiny -B2 oraz B5, B5, B12. Witamina ta odpowiedzialna jest za dobre samopoczucie u naszych pupili. Niedobór witaminy B1 wpływa na pogorszenie się kondycji fizycznej u psów, które szybciej się męczą i stają się osłabione. Uczestniczy ona w reakcjach biochemicznych, są one odpowiedzialne za dostarczanie czworonogom energii, jak również w syntezie neuroprzekaźników, które warunkują prawidłową pracę układu nerwowego. Najbogatszym naturalnym źródłem witaminy B1, czyli tiaminy są w kiełkach pszennych i drożdżach. Niedobór tej witaminy wpływa na nieprawidłowe funkcjonowanie komórek co skutkuje w pogorszeniu stanu włosów i skóry, szczególnie w okolicy oczu jak  i  na brzuch.

Witamina B2 to jak już wspomnieliśmy ryboflawiny, które znaleźć możemy w drożdżach, wątrobie, serach, jajach i nabiale. Na poprawę stanu skóry wpływa też witamina B5- kwas pantotenowy, składnikiem jego jest koenzym A, sprzyja on syntezie lipidów skóry i ograniczają utratę wody. Zaś witamina B6  jaką jest pirydoksyna, która redukuje możliwość występowania zmian skórnych i objawów nerwowych oraz niedokrwistości. Dodatkowo  kwas pantotenowy uczestniczy prawie we wszystkich procesach metabolicznych. Do witamin z tej grupy zalicza się witaminę B12 nazywana kobalaminą, którą powinno się podawać zwłaszcza psom w starszym wieku z chorobami przewodu pokarmowego i zmianami nowotworowymi,  gdyż odpowiada ona na przykład za syntezę białek oraz syntezę czerwonych krwinek. Ważne dla kondycji psa są również takie witaminy jak cholinę i inozytol, które wspomagają  przemianę tłuszczy w organizmie, zapobiegają one stłuszczeniu wątroby oraz uczestniczące w procesie syntezy błon komórkowych.

Są one obecne w mięsie, jajach, podrobach wołowych czy orzechach. Innym znanym nam związkiem jest kwas foliowy, który bierze udział w rozwoju tkanki nerwowej, z tego też  powodu zalecany  jest sukom tuż przed jak i w trakcie trwania ciąży oraz szczeniętom. Kwas foliowy, który podamy suce w ciąży, zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia u szczeniąt wad  w rozwoju jak  rozszczep podniebienia, stanowi także ważny element profilaktyki przeciw anemicznej. Źródłem kwasu foliowego są drożdże oraz zielone warzywa  zwłaszcza szpinak. Omówmy, również krótko niacynę, czyli witaminę PP, wpływa korzystnie na stan zdrowia skóry, włosów. Znajdziemy ją w mięsie, zbożach, rybach i grzybach. Pamiętajmy, że aby nasz pies rozwijał się i żył zdrowo należy podawać mu  odpowiednie dawki witamin. Jeżeli chcecie poszerzyć swoją wiedzę na temat  odpowiedniego poziomu dostarczania witamin do organizmu psa skonsultujcie się w lekarzem weterynarii.