Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka w domu

Pojawienie się dziecka w rodzinie to bardzo ważny moment nie tylko dla rodziców. Zmiany  jakie mają zajść wpływają również na psa, gdyż cały wolny czas właściciela i miłość zostanie przekazana dziecku. Podpowiadamy jak prawidłowo przygotować psa do nowej sytuacji tak, aby czworonóg nie czuł się zestresowany i odrzucony.

   Pies wychodzi z założenia, że jest naszym oczkiem  w głowie, pupilem ,, któremu poświęcamy,  każdą wolną chwile naszego czasu, jest przez nas adorowany  i rozpieszczany. Gdy pojawi się dziecko musimy pamiętać, aby nasz pies i dziecko przyzwyczaili się do nowej sytuacji i się w niej odnaleźli, dlatego powinniśmy zacząć od tego, że na kilka dni przed pojawieniem się dziecka, należy dać psu do obwąchania jakąś rzecz dziecka na przykład pielucha, aby osioł się z nowym zapachem, który pojawi się w domu. Podczas obwąchiwania daj mu psu do zjedzenia jego ulubiony smakołyk aby nowy zapach miał miłe skojarzenia.

Gdy  już dziecko pojawi się w domu pozwólmy psu je obwąchać lub nawet polizać po nóżce czy rączce. Nigdy jednak nie dopuszczajmy psa do buzi dziecka, gdyż jest to niebezpieczne. Nie wyganiajmy psa podczas, gdy wykonujemy  codzienne czynności przy dziecku, niech pies w nich uczestniczy, nie będzie czuł się odrzucony. Pamiętajmy, że jeszcze za min pojawi się dziecko, stopniowo przyzwyczaić psa do poświęcania  mu mniejszej ilości czasu.

Nie zamykajmy go, ponieważ pies robi się bardziej agresywny. Bardzo dobrym rozwiązaniem  jest wcześniej zastosowanie tresury u psa, nauczenie go  między innymi aby nie wchodził do pokoju dziecka, aby sam się sobą zajmował. Pamiętajmy, że za każde dobre zachowanie naszego pupila  należy go nagrodzić pysznym smakołykiem albo zabawą i spacerem. Pierwsze spacery psa  po pojawieniu się noworodka powinny odbywać się bez wózka, aby pies nie czuł się zazdrosny.

Pamiętajmy również, że gdy nasze dziecko dorośnie jego również musimy nauczyć odpowiedniego zachowania i szacunku  w stosunku do psa. Pies może różnie reagować  na zaczepki ze strony dziecka, dlatego ważne jest aby pies i dziecko nauczyli się ze sobą żyć. Mimo duże ilości obowiązków starajmy się aby nasz pies otrzymywał odpowiednią dawkę czułości, zainteresowania a wtedy na pewno wszyscy będą szczęśliwi.