Czy rozmnożenie kotów jest prawidłowym zabiegiem?

Zadajemy sobie pytanie czy rozmnożenie kotów jest prawidłowym zabiegiem? Faktem jest, iż posiadanie kota (jedna sztuka) wiąże się jednocześnie z dużą odpowiedzialnością. Zatem należy wyobrazić sobie co nas czeka przy całej gromadce. Bardzo ważną kwestią jest, iż decyzja o dopuszczeniu naszej kotki do wybranego kocura powinna być w pełni przemyślana. Pamiętajmy, iż w żaden sposób nie powinniśmy działać pod wpływem danych emocji. W kwestii tej należy zadać sobie kilka pytań. Zatem:

- Czy dysponujemy dużą ilością wolnego czasu?

- Czy jesteśmy również wstanie otoczyć kotkę oraz jej dzieci podstawową opieką?

- Czy jesteśmy również w stanie znaleźć kociętom zupełnie nowe domy?

- Czy na pewno chcemy również świadomie zwiększać określoną populację kotów?

Zatem wskazuje się, że kociej rodzince można poświęcić bardzo dużo uwagi. Zacznijmy jednak od tego aspektu, że powinniśmy jednocześnie towarzyszyć naszej kotce przy porodzie. Musimy jednak pamiętać, iż nigdy nic nie wiadomo – skutkuje to tym,  że trzeba będzie jej również pomóc. Faktem jest,  że w wielu sytuacjach nie da się również przewidzieć idealnej daty porodu, a co za tym idzie więc czeka nas również kilka dni czuwania. Ciekawostką dość istotną jest, że niektórzy hodowcy biorą urlop w przewidzianym okresie, aby nie zostawiać również przyszłej matki zupełnie samej. Co za tym idzie może będziemy musieli ,,zarwać” kilka nocek, bowiem zdecydowana ilość kotek rodzi w godzinach nocnych. Skutkuje to tym, że musimy mieć przede wszystkim  czas, aby zając się ,,nowymi kociakami”.

Nie wystarczy zatem dać im jeść, jak i również pić czy czystą kuwetę. Zatem im więcej będziemy się z kotkami bawić, czy im częściej będziemy je przytulać oraz miziać, tym zdecydowanie lepsza stanie się ich socjalizacja. Co za tym idzie zdecydowanie lepiej będą się rozwijać – informacja ta jest potwierdzona naukowo. Należy również pamiętać, że przy przedstawianych kociakach dużą ilość czasu zabierają określone czynności, takie jak również karmienie ich oraz czyszczenie kuwet.  Również w okresie ciąży oraz karmienia kotka powinna mieć również zapewnione dość dobre warunki.